2013. december 20., péntek

Karácsonyi mézeskalács



Hozzávalók:

  • 75 dkg rétesliszt
  • 34 dkg porcukor
  • 2 ek. szódabikarbóna
  • 10 dkg margarin
  • 4 tojás
  • 4 ek. méz
  • ½ zacskó őrölt fahéj
  • A díszítéshez 1 tojásfehérje és kb. 20 dkg porcukor





Elkészítés:

  1. Keverjük össze a tészta száraz hozzávalóit.
  2. A margarint olvasszuk fel, de vigyázzunk, hogy ne legyen forró!
  3. A lisztes keverékhez adjuk hozzá az olvasztott margarint, a tojásokat és a mézet, majd addig keverjük, gyúrjuk a tésztát, amíg az edény falától teljesen elválik.
  4. Ha a tészta ragadós, adjuk hozzá még lisztet, ha pedig nem akar összeállni, tegyünk bele még egy kanál mézet.
  5. Lisztezett deszkán nyújtsuk ki kb. 3-4 mm vastagra. Kisebb darabokkal dolgozzunk, így könnyebben tudjuk mozgatni. Nyújtás közben folyamatosan hintsünk lisztet a tészta alá, különben leragad.
  6. A kiszúrt formákat helyezzük szilikonos sütőpapírra, vagy minden alkalommal vajazzuk ki a tepsit, és 170-175 °C-on 4-5 perc alatt süssük aranybarnára őket. Vigyázzunk, mert hamar eléghetnek!
  7. Közvetlenül sütés után ropogós kekszhez hasonló tésztát kapunk, viszont műanyag dobozban néhány nap alatt megpuhul. Több hónapig eláll.



Hasznos tippek:

  • A fent megadott mennyiségekből kb. 100 db mézeskalácsot készíthetünk.
  • Jót tesz a tésztának, ha sütés előtt néhány órával, esetleg már előtte nap elkészítjük.
  • Ízlés szerint a tésztát ízesíthetjük őrölt szegfűszeggel vagy készen kapható mézeskalács fűszerkeverékkel is. 
  • Ha karácsonyfadíszt készítünk a mézeskalácsokból, sütés előtt a kiszúrt formába készítsük lyukat egy szívószál segítségével.

2013. december 13., péntek

Zongorabillentyű

Van egy-két családi, hagyományos receptünk, amit mióta nagymamám nincs közöttünk, már csak édesapám tud elkészíteni. Egyelőre :) mert az ilyen tudást szerintem nem szabad veszni hagyni. Szóval tanulófélben vannak ezek az édességek. Nem tudni miért, de mindegyiknek van valami titka, amiről nem is biztos, hogy tudunk igazából. Az biztos, hogy a rokonoknak soha sem sikerül úgy, mint régen mamámnak.

Ilyen ez a zongorabillentyűkre hasonlító édesség is, ami tojáson, dión és cukron kívül nem tartalmaz mást, ezért elég tömény, szóval csak az próbálkozzon vele, aki szereti ha összeragad a szája :)





Az elkészítéshez készítettem videókat is, de az egyik nagyon fontos mozzanat, hogy a hozzávalókat pontosan mérjük ki!

Hozzávalók:
- 24 dkg cukor
- 1 egész tojás
- 1 tojás sárgája
- 24 dkg darált dió

A habhoz keverjünk ki 1 tojás fehérjét 12 dkg porcukorral. Ez legyen az elkészítés első lépése. Amíg a tésztát elkészítjük fedjük le a cukormázat, hogy ne száradjon meg.
Ezután a cukrot és a tojást verjük habosra, amihez a diót már csak fakanállal keverjük hozzá.




A tészta kinyújtásához két evőeszköz kést használjunk. A tésztagombócot vágjuk ketté, majd a kés lapjával finomat lapogatva terítsük szét. A másik kés segítségével formáljuk egy téglalapot a tésztából. Kb. 1cm magas legyen a tészta. Ha nagyon ragadna egy kevés rétesliszttel szórjuk meg a tésztát és a gyúródeszkát.

Ezután néhány kanál cukormáz kerül a tésztára, amit a kés segítségével egyenletesen oszlassunk el.




Vajazzunk ki egy nagy tepsit és hintsük meg rétesliszttel. Egy éles késsel, határozott vágással készítsünk 2-3 cm széles hasábokat, ezek lesznek a billentyűk.





Előmelegített sütőben 170 fokon kb 15-20 percig süssük. Ez idő alatt a cukormáz kissé megbarnul, a tészta pedig megszilárdul. Egy fém kiszedő lapát segítségével határozottam nyúljuk a billentyűk alá, hogy el ne törjenek!





Miután kihűlt egy ropogós, légies édességet kapunk, ami hónapokig eláll.