2013. február 21., csütörtök

Tökös-mákos muffin 'fehér' piskótából

A legutóbbi fánk sütés után megmaradt tojásfehérjét lefagyasztottam, hogy ne vesszen kárba. Ebből akartam valami gyors édességet készíteni. A receptgyűjtő oldalak tömkelege foglalkozik a maradék dolgok felhasználásával. Általában a tojásfehérje a legnépszerűbb ebben a témában, ugyanis egy-egy sütés után van, hogy 5-6 fehérjénk megmarad. Nem szeretem kidobni az ételeket, főleg nem a tojást, amihez manapság elég borsos áron juthatunk hozzá, pláne, hogy ráadásul általában házi tojást használok otthonról, ami a broiler csirke tojásával össze sem hasonlítható....
Szóval műanyag dobozban, vagy zacskóban lefagyasztva, majd szobahőmérsékleten kiolvasztva ugyanúgy használható, mint a friss tojás.

A maradék nálunk általában a madártejbe kerül, de most kipróbáltam a jó öreg fehér piskótát. Az alaprecept ősidők óta létezik, ezt turbóztam fel a saját ízlésem szerint az otthon talált hozzávalókkal.

Alaprecept - minden tojásfehérjéhez: 2 dkg cukor, 3 dkg liszt, 2 dkg vaj/1dkg zsír + sütőpor

4 tojásfehérjéből készítettem el a muffint, így pont 12 darab lett belőle.


Hozzávalók: 

8 dkg porcukor
12 dkg liszt
4 dkg zsír
20 dkg sütőtök püré (előzőleg már megsütve)
5 dkg darált mák
2 tk sütőpor
egy csipet só


Elkészítés:

1. A tojásfehérjéket a sóval kemény habbá verjük.
2. A hozzávalókat felváltva a habhoz keverjük.



3. A sütőformát kivajazzuk, papírkosarat vagy sütőpapírt teszünk minden lyukba.
4. Ebbe kanalazzuk a masszát.


5. 180 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük.



2013. február 13., szerda

Bőr neszesszerek 2.

Múlt hétvégén megint sikerült néhány kistáskát elkészítenem. Most is egyszerű fazonokat álmodtam meg, de mindegyik kapott egy kis díszítést is. Legtöbbször törekszem az összhangra, ezért az arany színű zippzárakhoz illő díszeket keresetem, így esett a választás a mini biztostűkre és 3 bájos gombocskára.

  



















A táskákról további képeket itt találtok és ezen az oldalon meg is vásárolhatjátok.

A legutóbbi táskás poszt óta sikerült kis Mery-Enn Design-os címkéket is készítenem, amik elegáns hófehér szaténszalaggal kerültek a termékeimre.

2013. február 11., hétfő

Farsangi fánk karneváli jelmezben

Február slágere a fánk. 
Nem is értem miért csak ilyenkor sütjük ezt a csodás édességet... Anyukám receptje mindig beválik: a tészta nem szívja fel az olajat, egyszerű elkészíteni, megfizethető és a bolti fánkok a nyomába se érnek.



Hozzávalók (20 darabhoz):

70-75 dkg finomliszt
4 tojás sárgája
5+1 dl langyos tej
4 ek olvasztott margarin
2,5 dkg élesztő
1 tk cukor
rum
mazsola

  1. Az élesztőt egy deciliter tejben a cukorral felfuttatjuk.
  2. A többi hozzávalóval együtt összekeverjük a liszttel.
  3. A folyékony hozzávalóktól függően a liszt mennyisége változhat. Ne legyen nagyon lágy a tészta!
  4. Néhány percig fakanállal dagasztjuk.
  5. Lefedve duplájára kelesztjük, kb. egy óra alatt.
  6. A kelesztőből lisztezett deszkára borítjuk, ekkor már nem gyúrjuk át! Kb. 4 cm vastagra nyújtjuk a kezünkkel. Közepes pogácsaszaggatóval vagy pohárral kiszaggatjuk a fánkokat. 
  7. Ismét pihentetjük 10-15 percig.
  8. Ezalatt egy edényben olajat melegítünk.
  9. Közepesen forró olajban sütjük a fánkokat. Alsó felének közepébe ujjunkkal egy kis lyukat nyomunk, így dobjuk bele az olajba. Rögtön lefedjük. 2-3 percig sütjük, utána megfordítjuk őket és fedő nélkül további 1-2 percig aranybarnára sütjük.
Meghintjük porcukorral, a kis lyukba pedig egy-egy teáskanál baracklekvárt teszünk.



A csokoládé mázhoz 100 g étcsokoládét olvasztunk gőz felett, vagy többszöri kevergetés mellett mikróban.
Ezzel vonjuk be a már kihűlt fánkokat. Színes cukorgolyókkal díszítjük.


A maradék tojásfehérjét fagyasszuk le, így később más édességekhez még felhasználhatjuk.


2013. február 9., szombat

Csipkés határidőnapló




Kiszakadt? Ütött- kopott? Ajándékba kaptad, de nem a te stílusod? Kedvenc, de már megunt naptárunkat, noteszünket, naplónkat könnyen újjá varázsolhatjuk egy kis kézügyességgel. Az új külső nem csak divatos, de strapabíró papírt használva védelmet is nyújt a mindennapi igénybevétellel szemben. Ráadásul egyedi, saját készítésű ajándéknak is kiváló lehet!


Szükséges anyagok:

  • határidőnapló
  • csipke
  • szaténszalag
  • színes dekorpapír
  • színes műszaki rajzlap/öntapadós papírlap/fotókarton
  • kétoldalú ragasztó
  • gyorsan száradó univerzális ragasztó
  • olló 
  • szike
  • vonalzó
- A bekötés alapjában véve ugyanúgy működik, mint a füzeteknél. Azt leszámítva, hogy itt a könyv kemény borítóját és a könyv gerincét szét kell szednünk, hogy a borítót be tudjuk kötni. Ha a könyv legelső és legutolsó lapjának tövét szikével átvágjuk a borító külön is válik.



- Ha az eredeti oldaljelző szalag színét is meg szeretnénk változtatni, azt kivágjuk és a könyv gerincére felragasztjuk az új szaténszalagot. 
 

- Ezután a borítóra kétoldalú ragasztó csíkokat teszünk,- egyszerűbb a használata és a száradásra sem kell várni-, majd a kiválasztott dekorpapírral vagy textillel bekötjük azt.



- A hajtásokat vonalzó segítségével elsimítjuk.


- Az elő- és hátlap belső felére ismét szaténszalagot erősítünk, attól függően, hogy hova szeretnénk a megkötős masnit. A csipke hátuljára kétoldalú ragasztót teszünk, ezzel ragasztjuk fel a borítóra.



- Hogy a borítót újra a könyv belsejéhez erősíthessük, műszaki rajzlapból egy akkora téglalapot vágunk, ami 2-2 centiméterrel túllóg a gerincen. A borítóhoz csak a kilógó füleket ragasszuk oda.

  - Befejezésképpen a kemény borító előlapjára és az első oldalra öntapadós vagy műszaki rajzlap vastagságú papírt ragasztunk. (Ha A/5 méretű a könyv akkor A/4-nek megfelelő papírt vágunk, tehát a két oldalt egyben ragasztjuk le.)